Güneş Kremi Ne Kadar Sürede Bozulur?

Güneş Kremi Ne Kadar Sürede Bozulur?

Güneş Kremi Ne Kadar Sürede Bozulur?

Güneş kremi ne kadar sürede bozulur? Güneş ışınlarına karşı cildin korunması, her yaştan bireyin özen göstermesi gereken konulardan birisidir. Güneşin zararlı ışınlarının direkt olarak teması hem kısa süreli hem de uzun süreli yıkıcı sonuçlara yol açar. Koruyucu önlemler alınmadan güneşe çıkılmasının yol açtığı bu sorunlar nedeniyle, güneş kremleri herkesin hayatının temel bir parçası halini alır. Güneş kremi kullanımı ile birlikte akıllara takılan sorulardan birisi, ne kadar sürede bozulacağıdır. Güneş kremi bir yılda bozulur mu? Tarihi geçmiş güneş kremi kullanılırsa ne olur?

güneş kremi

Güneş kremi bozulduğunu nasıl anlarız? Bu gibi soruların cevapları, herkes tarafından merakla araştırılır. Güneş kremlerinin bozulma süresine değinmeden önce tam olarak nasıl bir işlevleri bulunduğundan ve ne zaman sürülmesi gerektiğinden bahsedelim.

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş ışığının tüm içerikleri insan cildi için zararlı değildir. UVA ve UVB ışınları, cilt üzerinde zararlı etkileri oluşturan kısımdır. Güneş kreminin sürülmesi, bu ışınlara karşı cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşmasını sağlar. Güneşe uzun süre çıkılması sonucu oluşan lekelenmelerin ve kızarıkların önüne geçer. Güneş kremlerinin seçimi ve sürülme zamanı gibi faktörler, zararlı ışınlara karşı gösterdiği koruyuculuk gücünü değiştirebilir.

Güneş Kremi Ne Zaman Sürülür?

Güneş kremi ürünlerinin, güneşe çıkılmadan önce sürülmesi büyük önem gösterir. Zaten güneşin altındayken sürülen kremlerin etkisini göstermesi belirli bir zaman alacaktır. Bu zaman içerisinde güneşin zararlı etkileri, cilt üzerinde görülmeye başlayacaktır. Koruyucu kremlerin sürülmesi için en ideal zaman, güneşe çıkılmadan yirmi ila otuz dakika öncesidir. Bu süre içerisinde cilde tam olarak etki eden kremler, koruyucu özelliklerini göstermeye başlar. Uzun süre güneş altında kalınacak günlerde üç saatte bir kremin tazelenmesi önerilir.

Güneş Kremi Bozulur mu?

Güneş kremlerinin bozulma süreleri, paketlerinin açılıp açılmadığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Paketleri açılmamış olan koruyucu kremler, uzun bir süre dayanabilir. Çoğu güneş kreminin kutusunun üzerinde, paketi açılmadığı takdirde geçerli son kullanma tarihi yazmaktadır.
Paketi açılmış güneş kremleri, açık hava ile temas ettiğinden bozulma süreleri kısalır. Güneş kremlerinin kullanım süresinin dokuz ila on iki ay ile kısıtlanması önerilir. Koruyucu kremlerin büyük bir çoğunluğu on ikinci aydan sonra bozulmaya başlayacaktır. Bozulma süreleri ve hızları, güneş kremlerinin saklanma koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. On iki aylık bozulma süresi, önerilen saklama koşullarında tutulan güneş kremleri için geçerlidir. Güneş kremi paketlerinin serin ve kuru bir yerde saklanması önerilir. Ayrıca paketlerin direkt güneş ışığı altında kalmasından da kaçınılması gerekir.
Güneş Kremi Bozulduğunda Nasıl Anlarız?
Son kullanma tarihi veya önerilen kullanma süresi geçen güneş kremleri bozulmaya başlar. Önerilen saklama koşullarında tutulmamış güneş kremlerinde de bu durum görülür. Güneş kremi bozulduğunda, kokusunda değişiklikler olur. Ayrıca rengi ve kıvamı da bozulma belirtileri göstermeye başlar. Güneş kremini cilt üzerine uygulamadan önce kıvamına bakarak bozulup bozulmadığından emin olabilirsiniz. Beklenmeyen bir koku aldığınız güneş koruyucuları cildinize uygulamamanız önerilir.

 


Güneş koruyucu Ürünler


DİĞER BLOG YAZILARI