Propolis Damla & Tablet

Propolis Nedir?

Propolis nedir? Arılar tarafından oluşturulan balın sterilizasyonu ve korunması için bitki özlerinden oluşturulan yapıya propolis denmektedir. Petek gözleri içerisine yayılan bu madde öncelikle bitki tomurcuklarından ve salgılarından elde edilir. Ardından da arılar tarafından işlenerek son halini alır. Petek çatlaklarını onarmak, kovanın direncini arttırmak, balın taze kalmasını sağlamak gibi pek çok faydasıyla bilinmektedir. Fakat son zamanlarda özellikle de insanların bağışıklık sistemini epey güçlendirmesi ile öne çıkmaktadır. Bu yüzden de takviye edici gıda olarak kullanılabilmektedir. Doğadaki saf haliyle insan vücudunda oldukça az bir sindirilme miktarına sahip olduğu için kullanıma sunulmadan önce bir takım işlemlerden geçmektedir. Biz de Welldermo olarak Neptune, Voonka, Arkopharma ve Bee’o Up gibi firmaların geliştirdiği en özel seçkilerin kapsül, damla ve ampül formüllerini sizlere kaçırılmayacak fırsatlar ile sunuyoruz!
 

Propolis Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen propolis , çeşitli mikroorganizmalarla savaşırken bulaşıcı mikrop ve virüs türevlerine karşı koruma sağlayabilmektedir. Böylece grip, soğuk algınlığı, uçuk gibi durumların yaşanmadan önüne geçilmesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda karaciğerin korunmasını desteklerken solunum sisteminin düzenli işleyişini de desteklemektedir. Özellikle de kış aylarında sıkça tercih edilen propolis , yeterli beslenme ile birlikte dış etkenlere karşı koruma sağlayabilmektedir. Çeşitli çalışmalarda da vücutta canlı hücre sayısını arttırabileceği ve yağ yakımını hızlandırabileceği görülmüştür. En iyi propolis çeşitlerini incelemek ve daha fazla bilgi edinmek için geniş ürün çeşitliliğini inceleyebilir ve kolayca sipariş oluşturabilirsiniz.
 

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis ham haliyle kullanılamadığı için bir dizi işlemden geçerek sizlere ulaşmaktadır. Ampül formlarıyla içeceğinize karıştırabilir, damlalıklı sıvı çeşitleriyle yiyeceklerinizle tercih edebilir ya da kapsülleri direkt olarak tüketebilirsiniz. Fakat kullanmadan önce ürünün talimatlarını dikkatlice okumalı ve yazılanlara uygun ölçekleri dikkate almalısınız. Maksimum fayda sağlamak içinse düzenli bir rutin içerisinde tüketim sağlamalısınız. Kullanım öncesi aklınızda bulundurmanız gerektiren bir diğer önemli durum ise, arı ürünlerine karşı vücudunuzun duyarlı olup olmadığıdır. Bunun için doktorunuza danışabilir ve öncelikli olarak küçük dozajlarla vücudunuzun tepkisini öğrenebilirsiniz. Çeşitli set ve kampanyalara, en uygun fiyatlarla ulaşabileceğiniz seçkiler için Welldermo koleksiyonlarına göz atmaya hemen başlayın. Pek çok ödeme seçeneği arasından kolayca sipariş oluşturarak vücudunuzla birlikte bütçenizi de koruma altına alın!
 

Propolis Çeşitleri Nelerdir?

Arıların ağaç ve çiçek tomurcuklarından elde ettiği polenleri, balmumu ve tükürük salgısı ile zenginleştirerek oluşturduğu bir madde olan propolis, özel gıda kategorisi altında yer alıyor. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilmek, bağışıklığı desteklemek amacı ile kullanılan bu madde, antioksidan görevini de üstlenmektedir. Propolis çeşitleri; damla, sprey, krem, tablet, bal, saf ve şurup olarak ayrılmaktadır. En çok tercih edilen formu damla olup, çeşitli özel çözeltilerle bu forma getirilmektedir. Yetişkinlerin ve çocukların bağışıklık sistemini desteklemek için her gün farklı oranlarda suya ya da meyve suyuna damlatılarak içilebilir. Ürünün sprey formu ise, özellikle boğaz enfeksiyonlarında ya da ağız bakımında tercih edilmektedir. İlgili bölgeye sıkılarak kullanılmaktadır. Krem formu, yara ve yanıkların yanı sıra ağrılarda da ilgili bölgeye sürülerek uygulanmaktadır. Propolisin içerisinde yer alan güçlü maddeler, hasar görmüş cildin, hızla onarılmasını destekler. Ürünün tablet formu da kullanım açısından sıklıkla tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Saf katı halde bulunan propolis ise en az tercih edilen form seçeneklerinden biri olup, toz hale getirilerek yoğurt gibi gıdalarla birlikte tüketilmektedir.
 

Propolis Kimler Kullanabilir?

Arıların propolis üretme amacı kovanlarını dış etkenlere karşı korumadır. Bu amaçla üretilen madde, ham olarak üretilmiş hali ile kullanılamamaktadır. Madde kovandan alındığında içeriğinde yüksek oranda balmumunun yanı sıra bala ulaşmak için yapışan parazitler bulunmaktadır. Özütleme işlemi ile yapısında insana zarar verecek tüm bu maddelerden arındırılmış olması gerekir. Özütleme işlemi sırasında su veya alkol kullanılabilir. Alkol bazlı propolis çeşitleri çocukların kullanımına uygun değildir. Su bazlı ürünleri çocuklar uygun miktarda kullanabilir. Alkol bazlı ürünler aynı zamanda mide ve sindirim sistemi sorunu olanlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Arı ürünlerine karşı hassasiyeti olanların da bu gıda takviyesini kullanırken bir uzmana danışması önerilmektedir. Düzenli olarak ilaç kullananlar, bebek bekleyenler, kronik rahatsızlıkları olanlar, propolis kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. İçeriğinde kumarin bulunan bu arı ürününün kan sulandırıcı etkisi olduğu için, cerrahi girişimlerden önce kullanılması tavsiye edilmemektedir. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanımı da uzman kontrolünde olmalıdır. Alkol ile birlikte tüketimi uygun değildir. Birlikte kullanımından dolayı bulantı ve kusma gibi problemler görülebilir.
 

Propolis Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Propolis damlası, genellikle çocuklar için günde 10 damla, yetişkinler için günde 20 damla olarak önerilmektedir. Ancak çeşitli rahatsızlıklara yönelik kullanımlarda bu miktar bir uzman kontrolünde arttırılabilir. Sıvı propolis seçenekleri içerisinde bulunan şurup formlarında ise günde 1 ölçek genel kullanım önerisidir. Tablet forma sahip ürünlerde her markanın ürünü için öneri farklı olabilir. Günde 1 ya da 2 tablet olarak kullanılmaktadır. Günlük beslenme rutininizin içine bu ürünün çeşitli formlarını dahil edebilirsiniz. Belli bir kullanım süresi bulunmamaktadır. Çeşitli şikayetlere yönelik destekleyici kullanımının yanı sıra, özellikle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilerinden dolayı, sürekli kullanımı tercih edilmektedir. Krem forma sahip ürünlerde ise günlük cilt bakım rutinine dahil edebilir ya da yanık, kesik gibi sorunlarda destekleme amacı ile sorun giderilene kadar kullanabilirsiniz.
 

Propolis Nasıl Tüketilmeli?

Propolis damla ile diğer formlar arasında tüketim açısından değerlendirildiğinde, farklı kullanım talimatları olabilir. Sıvı propolis kullanırken, yetişkinler için günlük ortalama 20 damla, çocuklar içinse 10 damla önerilmektedir. Tablet forma sahip ürünlerin kullanımı için ürün talimatlarını okuyabilirsiniz. Genellikle günde 1 tablet kullanım önerilmektedir. Şurup forma sahip ürünlerin kaşıklarında ölçekler bulunmakta ve yaş aralığına göre ölçü farkları oluşabilmektedir. Genellikle gündüz kullanımı tavsiye edilmektedir. Enerji vereceği için yemeklerden sonra suya ya da meyve suyuna damlatarak içebilirsiniz. Sprey forma sahip ürün seçeneklerinde 10 yaşa kadar günde 3 defa 1 fıs, 10 yaş ve üzeri için günde 3 defa iki fıs kullanımı önerilir. Krem forma sahip ürünlerde ise, ilgili bölgeye ihtiyaç hissettikçe ya da sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanabilir.
 

Propolis Takviyesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Propolis takviyesi alırken öncelikle ürün formunun size uygun olup olmadığına ve güvenilir bir marka tarafından üretilip üretilmediğine dikkat etmeniz öneriliyor. Sahte ya da markasız ürünlerin kullanımı size fayda sağlamayacağı gibi, zarar görmeniz de mümkün olabilir. Bu gıda takviyesini alırken ürünün hangi bazla seyreltildiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Alkolle seyreltilen formların bazı rahatsızlıklarda kullanımı önerilmemektedir. Arı ürünlerine karşı herhangi bir hassasiyetiniz bulunuyorsa, kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Tüm arı ürünlerinde olduğu gibi propolisin de 1 yaş altı çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
 
Propolis Damlası Fiyatları En Uygun Nerede?
Propolis fiyatları, markaya ve ürün formuna göre değişiklik gösterebilir. Sprey forma sahip ürün ile damla forma sahip ürünü fiyatı farklı olabilir. Aynı ürünlerin farklı satış noktalarında, farklı fiyatlarla satışa sunulduğunu görebilirsiniz. En uygun fiyata ürün alışverişinizi tamamlamak için Welldermo gıda takviyeleri kategorisini ziyaret edebilir, kampanya ve indirimlerden yararlanarak alışverişinizi daha ekonomik şekilde tamamlayabilirsiniz.